Rolety Zewnętrzne

Rolety Zewnętrzne 2017-11-06T16:17:42+00:00

ROLETY ZEWNĘTRZNE – CHARAKTERYSTYKA, RODZAJE ROLET

Rolety zewnętrzne doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie mieszkania, domu, biura lub pomieszczeń gospodarczych.

Dzięki swojej konstrukcji i wykorzystanym do ich produkcji materiałom, zabezpieczają nie tylko przed włamaniem, ale także izolują termicznie oszczędzając energię zimą. Latem chronią od uporczywych promieni słońca.

Rolety zwiększają izolację dźwiękową znacznie ograniczając hałasy dobiegające z ulicy. W roletach można zastosować wszelkiego rodzaju rygle, zamki, zasuwki, wieszaki blokujące – to wszystko dla zabezpieczenia naszego domu.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Co zyskujemy dzięki roletom:

– rolety to dodatkowa izolacja termiczna (nawet do 30% mniejsze koszty ogrzewania domu)
– rolety stanowią izolację akustyczną
– chronią Twoją prywatność odgradzając Cię od ciekawskich spojrzeń
– latem zapewniają przyjemny chłód i chronią przed promieniami słonecznymi
– pozwalają skuteczniej chronić się przed włamaniem

Decydując się na zamontowanie rolet zewnętrznych mamy do wyboru podnoszenie i opuszczanie ich za pomocą linki, napędu mechanicznego lub napędu elektrycznego.
Przy zastosowaniu napędów elektrycznych dodatkowo można zdecydować o złożoności sterowania (wyłącznik, pilot, sterowanie grupowe).

Rolety zewnętrzne dzielimy na trzy główne rodzaje:

ROLETY ADAPTACYJNE

Roleta zewnętrzna adaptacyjna montowana we wnęce okiennej

ROLETY PODTYNKOWE

Roleta zewnętrzna podtynkowa - sposób montażu

ROLETY NASADKOWE

Roleta zewnętrzna nasadkowa sposób montażu

ROLETY ADAPTACYJNE

Rolety zewnętrzne adaptacyjne mogą być stosowane zarówno na etapie budowy obiektu jak i po pracach wykończeniowych. Roleta zwijana jest do skrzynki aluminiowej umieszczonej na ścianie lub w ościeżnicy. Skrzynka jest wówczas elementem dekoracyjnym i jest dopasowana do wyglądu budynku.

Rolety zewnętrzne w systemie adaptacyjnym mogą być instalowane:

Do wnęki okiennej, montowana bezpośrednio do ramy okna:

Rolety zewnętrzne montaż na elewacje

Na ścianę budynku, wokół wnęki okna:

Rolety zewnętrzne montaż na okno

Ta uniwersalność montażu rolet adaptacyjnych, pozwala na dopasowanie rolet do różnych warunków montażowych, technicznych oraz upodobań klienta.
Duży wybór kolorystyki pozwala podkreślić charakter budynku.

W systemie adaptacyjnym rolet w większości przypadków stosuje się skrzynie tradycyjne 45 stopni. Można też zastosować skrzynie typu OWAL (opcja).

ROLETY PODTYNKOWE

Roleta PODTYNKOWA jest systemem rolet najczęściej wybieranym przez osoby, które są w trakcie budowy swojego domu. Ważne jest aby na etapie projektu i budowy domu odpowiednio przygotować nadproża, z wnęką od zewnątrz, w której docelowo schowana zostanie skrzynka rolety podtynkowej. System podtynkowy, mocowany we wnęce muru nad otworem okiennym jest nowoczesnym rozwiązaniem, który można również zastosować w istniejących obiektach po odpowiednim przygotowaniu miejsca na skrzynkę. Jest to jedna z nielicznych rolet do zabudowy, które można bez mostków termicznych zamontować w budynkach pasywnych i energooszczędnych. System rolet podtynkowych wyróżnia sposób montażu, gdzie rolety montowane są przed oknem dzięki czemu unikamy wszystkich możliwych pustych przestrzeni nad oknem. Skrzynka rolety po otynkowaniu jest niewidoczna a klapa rewizyjna, szyna tynkowa i prowadnice mogą być dopasowane kolorystycznie do barwy okien, przy czym prowadnice w dodatku można częściowo zabudować.

Nasze rolety w systemie podtynkowym posiadają Certyfikat  Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI).

Roleta podtynkowa przekrój

Jak przygotować nadproże okna do montażu rolet?

Aby skutecznie schować skrzynkę rolety w elewacji, należy na etapie budowy zwiększyć wysokość wnęki okiennej. W zależności od wielkości okna, wysokość ta powinna wynosić co najmniej 18 [cm].  Aby uniknąć mostka termicznego, roletę montuje się na warstwie ocieplenia (do ocieplenia może posłużyć np. styrodur). Dlatego przy montażu okien należy zwrócić uwagę na to, aby okno było zlicowane z ociepleniem (a nie z murem).

ZALETY SYSTEMU ROLET PODTYNKOWYCH

• zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, nie ingeruje w konstrukcję okna, drzwi i nadproża dzięki czemu nie narusza ich właściwości izolacyjnych, nie występuje mostek termiczny;
• zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną, ściana zewnętrzna działa jako bariera akustyczna;
• zapewnia dyskretne wkomponowanie skrzynki, i częściowo prowadnic, w fasadę budynku, a pozostałym elementom umożliwia dopasowanie kolorystyczne do barwy stolarki okiennej;
• pozwala uniknąć skraplania pary na klapie rewizyjnej, co czasami zdarza się w skrzynkach nadprożowych;
• umieszczona w skrzynce klapa rewizyjna, znajduje się na zewnątrz budynku co pozwala na czyste i proste działania serwisu w razie awarii, bez ingerencji w prywatność mieszkańców;
• system daje się stosować nie tylko w nowo wznoszonych budynkach ale również w istniejących obiektach, w trakcie montażu lub przy wymianie okien.

ROLETY NASADKOWE

Rolety nasadkowe montowane są wraz z oknem. Przy wymiarowaniu okien należy uwzględnić miejsce na skrzynię nawojową. Skrzynia i prowadnice wykonane są z PCV. Pancerz rolety wykonany jest z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową lub z PCV.
System pozwala na ingerencję serwisową od wewnątrz pomieszczenia bez względu na zabudowę rolety. Obudowa może zostać przygotowana w wersji oklejonej renolitem co w doskonały sposób estetycznie łączy roletę z oknem. Komorowa budowa ścian skrzyni roletowej zwiększa sztywność oraz poprawia parametry izolacji termicznej i akustycznej.

Rolety nasadkowe to uniwersalny system rolet do budynków instalowany wraz z oknami. System przeznaczony do instalacji wraz ze standardowymi pancerzami aluminiowymi.

Konstrukcja systemu umożliwia zabudowę skrzynki roletowej z obu stron, z jednej strony, jak również montaż bez zabudowy.

Zobacz również:

Automatyka do rolet zewnętrznych