Rolety Zewnętrzne

Rolety Zewnętrzne 2020-07-14T09:14:40+00:00

ROLETY ZEWNĘTRZNE – CHARAKTERYSTYKA, RODZAJE ROLET

Rolety zewnętrzne doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie mieszkania, domu, biura lub pomieszczeń gospodarczych.

Dzięki swojej konstrukcji i wykorzystanym do ich produkcji materiałom, zapewniają izolację termiczną zimą a latem chronią od uporczywych promieni słońca. Rolety zwiększają także izolację dźwiękową znacznie ograniczając hałasy dobiegające z ulicy.

W roletach można zastosować wszelkiego rodzaju akcesoria antywłamaniowe np.rygle, zamki, zasuwki, wieszaki blokujące – to wszystko dla zabezpieczenia naszego domu.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Co zyskujemy dzięki roletom:

– rolety to dodatkowa izolacja termiczna (nawet do 30% mniejsze koszty ogrzewania domu)
– rolety stanowią izolację akustyczną
– chronią Twoją prywatność odgradzając Cię od ciekawskich spojrzeń
– latem zapewniają przyjemny chłód i chronią przed promieniami słonecznymi
– pozwalają skuteczniej chronić się przed włamaniem

Decydując się na zamontowanie rolet zewnętrznych mamy do wyboru podnoszenie i opuszczanie ich za pomocą sznurka, napędu mechanicznego lub napędu elektrycznego.
Przy zastosowaniu napędów elektrycznych dodatkowo można zdecydować o złożoności sterowania (wyłącznik, pilot, sterowanie grupowe).

Ceny rolet zewnętrznych zależą przede wszystkim od ich typu (podział poniżej), koloru i sposobu sterowania. Najtańszą opcją jest sterowanie „ręczne” za pomocą zwijacza roletowego ze sznurkiem.

Kolory rolet dzielimy na dwie grupy: standardowe (np. biały, brązowy, beżowy, szary antracyt) i drewnopochodne (np. Złoty Dąb, Orzech).

Podział rolet zewnętrznych na trzy główne rodzaje:

ROLETY ADAPTACYJNE

Roleta zewnętrzna adaptacyjna montowana we wnęce okiennej

ROLETY PODTYNKOWE

Roleta zewnętrzna podtynkowa - sposób montażu

ROLETY NASADKOWE

Roleta zewnętrzna nasadkowa sposób montażu

ROLETY ZEWNĘTRZNE ADAPTACYJNE

Rolety zewnętrzne adaptacyjne mogą być stosowane zarówno na etapie budowy obiektu jak i po pracach wykończeniowych. Roleta zwijana jest do skrzynki aluminiowej umieszczonej na ścianie lub w ościeżnicy. Skrzynka jest wówczas elementem dekoracyjnym i jest dopasowana do wyglądu budynku.

Rolety zewnętrzne w systemie adaptacyjnym mogą być instalowane:

Do wnęki okiennej, montowana bezpośrednio do ramy okna:

Rolety zewnętrzne montaż na elewacje

Na ścianę budynku, wokół wnęki okna:

Rolety zewnętrzne montaż na okno

Ta uniwersalność montażu rolet adaptacyjnych, pozwala na dopasowanie rolet do różnych warunków montażowych, technicznych oraz upodobań klienta.
Duży wybór kolorystyki pozwala podkreślić charakter budynku.

W systemie adaptacyjnym rolet w większości przypadków stosuje się skrzynie tradycyjne 45 stopni. Można też zastosować skrzynie typu OWAL (opcja).

ROLETY ZEWNĘTRZNE PODTYNKOWE

Rolety podtynkowe to system rolet najczęściej wybierany przez osoby, które są w trakcie budowy swojego domu. Ważne jest aby na etapie projektu i budowy domu odpowiednio przygotować nadproża, z wnęką od zewnątrz, w której docelowo schowana zostanie skrzynka rolety podtynkowej. System podtynkowy, mocowany we wnęce muru nad otworem okiennym jest nowoczesnym rozwiązaniem, który można również zastosować w istniejących obiektach po odpowiednim przygotowaniu miejsca na skrzynkę. Jest to jedna z nielicznych rolet do zabudowy, które można bez mostków termicznych zamontować w budynkach pasywnych i energooszczędnych. System rolet podtynkowych wyróżnia sposób montażu, gdzie rolety montowane są przed oknem dzięki czemu unikamy wszystkich możliwych pustych przestrzeni nad oknem. Skrzynka rolety po otynkowaniu jest niewidoczna a klapa rewizyjna, szyna tynkowa i prowadnice mogą być dopasowane kolorystycznie do barwy okien, przy czym prowadnice w dodatku można częściowo zabudować.

Nasze rolety w systemie podtynkowym posiadają Certyfikat  Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI).

Roleta podtynkowa przekrój

Jak przygotować nadproże okna do montażu rolet?

Aby skutecznie schować skrzynkę rolety w elewacji, należy na etapie budowy zwiększyć wysokość wnęki okiennej. W zależności od wielkości okna, wysokość ta powinna wynosić co najmniej 18 [cm].  Aby uniknąć mostka termicznego, roletę montuje się na warstwie ocieplenia (do ocieplenia może posłużyć np. styrodur). Dlatego przy montażu okien należy zwrócić uwagę na to, aby okno było zlicowane z ociepleniem (a nie z murem).

ZALETY SYSTEMU ROLET PODTYNKOWYCH

• zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, nie ingeruje w konstrukcję okna, drzwi i nadproża dzięki czemu nie narusza ich właściwości izolacyjnych, nie występuje mostek termiczny;
• zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną, ściana zewnętrzna działa jako bariera akustyczna;
• zapewnia dyskretne wkomponowanie skrzynki, i częściowo prowadnic, w fasadę budynku, a pozostałym elementom umożliwia dopasowanie kolorystyczne do barwy stolarki okiennej;
• pozwala uniknąć skraplania pary na klapie rewizyjnej, co czasami zdarza się w skrzynkach nadprożowych;
• umieszczona w skrzynce klapa rewizyjna, znajduje się na zewnątrz budynku co pozwala na czyste i proste działania serwisu w razie awarii, bez ingerencji w prywatność mieszkańców;
• system daje się stosować nie tylko w nowo wznoszonych budynkach ale również w istniejących obiektach, w trakcie montażu lub przy wymianie okien.

ROLETY ZEWNĘTRZNE NASADKOWE

Rolety nasadkowe montowane są wraz z oknem. Przy wymiarowaniu okien należy uwzględnić miejsce na skrzynię nawojową. Skrzynia i prowadnice wykonane są z PCV. Pancerz rolety wykonany jest z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową lub z PCV.
System pozwala na ingerencję serwisową od wewnątrz pomieszczenia bez względu na zabudowę rolety. Obudowa może zostać przygotowana w wersji oklejonej renolitem co w doskonały sposób estetycznie łączy roletę z oknem. Komorowa budowa ścian skrzyni roletowej zwiększa sztywność oraz poprawia parametry izolacji termicznej i akustycznej.

Rolety nasadkowe to uniwersalny system rolet do budynków instalowany wraz z oknami. System przeznaczony do instalacji wraz ze standardowymi pancerzami aluminiowymi.

Konstrukcja systemu umożliwia zabudowę skrzynki roletowej z obu stron, z jednej strony, jak również montaż bez zabudowy.

Zobacz również:

Automatyka do rolet zewnętrznych